Eremitha

Érdekességek egy eremita történésztől

Lengyelország lerohanása 1939-ben

2020. május 29. 00:00 - Eremitha

A második világháború kezdetét Lengyelország 1939-es német lerohanásához szokták kötni a történészek. Ekkor az Adolf Hitler vezette náci Németország hadserege (Wehrmacht) váratlanul megtámadta keleti szomszédját, hogy a "Lebensraum" szellemében bekebelezze az alsóbbrendűnek tartott lengyelek…

Tovább
88 komment

A 10 kedvenc filmem a karantén alatt

2020. május 23. 12:46 - Eremitha

A márciusi, áprilisi és május első két hetére eső bezártság alatt én is azok közé tartoztam, akik a megszokottnál többet filmeztek és így vészelték át a legrázósabb hetek folytonos bezártságát. Bár még javában tart a járvány, sőt állítólag hamarosan jön a második hullám is (nyár végén), jelenleg…

Tovább
2 komment

Adolf Hitler személyi testőre [10.]

2020. május 19. 13:45 - Eremitha

Aki gyakran nézeget második világháborús archív fényképeket, az Adolf Hitler környezetében könnyen felfigyelhet egy magas, jó kiállású, erőteljes alkatú fiatal SS tisztre, aki szinte mindig a Führer mellett tartózkodik. Ő Otto Günsche SS-Sturmbannführer (őrnagy) Hitler személyi testőre és adjutánsa.…

Tovább
112 komment

Az Árpád-ház szimbólumrendszere

2020. május 17. 13:52 - Eremitha

A hunok vezérének, Attilának a pajzsát díszítő Turul-madár a legősibb magyar szimbólumok közé tartozik. Őseink hadi jelvényként, sőt fejedelmi szimbólumként is használták, már a honfoglalást megelőző évszázadokban is. Kálti Márk, Ferences rendi szerzetes, híres XIV. századi krónikájában így…

Tovább
1 komment

A II. világháborús anyag- és fegyververseny

2020. május 15. 22:34 - Eremitha

Amikor felteszik a kérdést, hogy mi kell a háborúhoz, rendszerint az elemzők, kutatók és katonai szakértők egyaránt azt válaszolják: pénz, fegyver és ember-anyag (amihez a XX-XXI. században még hozzátehetjük, hogy bizony haditechnikai-innovációra illetve energiahordozókra is szükség lehet). Ha…

Tovább
23 komment

Rózsa Sándor - hős vagy bűnöző?

2020. május 13. 15:33 - Eremitha

A XIX. századi magyar történelem egyik ikonikus és érdekes alakja az 1813 és 1878 közt élt Rózsa Sándor, alföldi betyárvezér. Megítélése a mai napig nagyon vegyes: egyesek hősnek tekintik, afféle magyar Robin Hoodnak, míg mások a bűnözőt és tolvajt látják benne. A furcsa ambivalencia abból adódik,…

Tovább
18 komment

Három magyar köztársaság - érdekességek Magyarország eddigi államformáiról

2020. május 10. 15:11 - Eremitha

A kétezer éves magyar történelem első ezer esztendeje ugyan nagyrészt ködbe vész (és jórészt az Ural hegység körüli és/vagy Belső-ázsiai tartózkodásunkat, majd az Európa felé történő vándorlásunkat öleli fel), a második ezer évről azért elég sokat tudunk. Például azt, hogy több államformát…

Tovább
Szólj hozzá!

Az érettségik története Európában és nálunk

2020. május 04. 12:15 - Eremitha

Európában a legelső érettségiket II. Frigyes Vilmos Poroszországában tartottak, mégpedig 1788-ban abból  acélból, hogy előszűrjék az egyetemekre jelentkezőket. Az érettségiztetés ezt követően főleg a német tartományokban terjedt gyorsan (Bajorország, Szászország ... stb), majd a XVIII. század végén…

Tovább
3 komment
süti beállítások módosítása
Remete